Smarujesz się kremem z filtrem? Mordujesz koralowce...

Walka z nowotworami skóry może poważnie szkodzić środowisku - takie zaskakujące informacje publikują na łamach czasopisma "Archives of Environmental Contamination and Toxicology" izraelscy i amerykańscy naukowcy. Wyniki ich badań pokazują, że oksybenzon, substancja powszechnie stosowana w kremach z filtrem o indeksie SPF od 15 wzwyż, niszczy koralowce. Nawet jeśli jej zawartość w wodzie jest minimalna.

Kremy z filtrem są najbardziej powszechnym instrumentem, stosowanym do ochrony skóry na słońcu i walki z wywoływanymi przez promieniowanie UV chorobami nowotworowymi. Okazuje się jednak, że ich masowe użycie może przynosić konkretne i szkodliwe dla środowiska skutki. Grupa naukowców z USA i Izraela odkryła, że powszechnie stosowana w tych kremach substancja, benzofenon-3, zwany też oksybenzonem, zagraża rafom koralowym.



Oksybenzon znajdziemy w ponad 3500 ochronnych kosmetyków na całym świecie -tłumaczy jeden z autorów pracy, dr Omri Bronstein z Tel Aviv University.Substancja ta zanieczyszcza rafy koralowe, trafia do wody za pośrednictwem osób, które stosują kremy z filtrem i się kapią, ale też przez instalacje ściekowe.Zanieczyszczenia oksybenzonem spotyka się zarówno przy plaży, jak i w odległości od 10 do 30 kilometrów od brzegu. Tymczasem już minimalne ilości tej substancji poważnie zakłócają rozwój młodych koralowców. 

Naukowcy zauważyli cztery podstawowe mechanizmy, które szkodzą koralowcom. Po pierwsze oksybenzon przyspiesza zjawisko wybielania koralowców. W jego obecności zachodzi ono w niższej temperaturze, co sprawia, że koralowce mogą być jeszcze mniej, niż dotąd odporne na skutki ocieplenia klimatu. Po drugie oksybenzon uszkadza DNA koralowców, co utrudnia ich rozmnażanie. Ponadto doprowadza do zniekształceń młodych organizmów i zamykania się ich w obrębie własnego szkieletu.



Najniższe stężenie przy jakim zauważaliśmy już toksyczne działanie oksybenzonu to 62 części na bilion, co odpowiada kropli wody w objętości rzędu 6,5 basenu olimpijskiego -mówi dr Bronstein. Stężenie w rejonie Wysp Dziewiczych było nawet 23 razy wyższe. Obecne stężenia w rejonach raf koralowych stanowią już poważne zagrożenie ekologiczne- podkreśla Bronstein.Wiadomo, że ochrona skóry przed słońcem jest bardzo ważna, musimy jednak szukać alternatywnych sposobów, innych filtrów, czy nawet specjalnej odzieży ochronnej na plaże i do kąpieli.

 Źródło: RMF24.pl / Autor tekstu: Grzegorz Jasiński

 

 

Artykuł dodano:

Dodany przez:
Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 4365
Inne artykuły
Czy wiesz, że drugi najgłębszy basen świata jest w Polsce (w okolicach Warszawy)?
06
lut
Marzysz o rozpoczęciu przygody z nurkowaniem? Szukasz bezpiecznych warunków do nauki, wykwalifikowanych instruktorów i pewnego sprzętu? To wszystko i znacznie więcej znajdziesz w Deepspot!
czytaj
Farby do skóry: Personalizacja i Ochrona na Plaży
22
gru
Farby do skóry odporne na warunki atmosferyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie dla miłośników plażowania, którzy pragną nadać swoim skórzanym akcesoriom wyjątkowego charakteru. Współczesne farby nie tylko umożliwiają zmianę koloru produktów skórzanych, ale także zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, wody morskiej i piasku.
czytaj
Inspiracje na wakacyjny wypoczynek w Chorwacji
17
gru
Coraz częściej słyszy się o wakacjach w Chorwacji. Z roku na rok popularność tego kierunku wakacyjnego rośnie. Planując wypoczynek w tym miejscu, warto dowiedzieć się, jak dobrze zaplanować swój urlop, gdzie jechać i jak spędzić czas wolny.
czytaj

Opinie o Smarujesz się kremem z filtrem? Mordujesz koralowce... Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do